Jak zostać ekspertem w każdej dziedzinie? Stosuj metodę Feynmana!
Co to takiego?
Opowiadanie o nowo poznanych treściach w możliwie najprostszy sposób. Wcielenie się w rolę eksperta.
Bo tylko ten, kto dobrze coś rozumie, potrafi o tym opowiadać w prosty sposób nie siląc się na trudne słownictwo, skomplikowane zdania, czy wyszukane przykłady.
W prostocie tkwi sukces tej metody.
Pochodzenie
Metoda Feynmana – czasem nazywana metodą nauczyciela – nazwę wzięła od noblisty i fizyka Richarda Feynmana, który zdobył sławę nie tylko jako naukowiec, ale również jako wykładowca i pedagog, który umiał w niezwykle prosty sposób tłumaczyć studentom, ale również swoim kolegom po fachu skomplikowane zagadnienia i zjawiska
z dziedziny fizyki. Nie każdy z was dostanie Nagrodę Nobla, ale każdy może uczyć się Richard Feynman.

Technika nazwana jego imieniem zaprasza do myślenia i wnikliwości podczas uczenia się nowych rzeczy. Dzięki niej możecie na długo zapamiętać informacje, ponieważ najpierw musicie je zrozumieć.
Jak zapamiętujemy
Podstawą skutecznego zapamiętywania jest przetwarzanie informacji. Nie ma nic lepszego niż przetworzenie skomplikowanych treści tak, żeby zrozumiał je nawet pięciolatek. Jeśli Ci się to uda, to masz zagwarantowany sukces na klasówce z tego tematu i pewność, że jeśli pojawi się on jeszcze raz na twojej ścieżce edukacyjnej, to nie będzie dla Ciebie czymś nowym.
Jak się uczyć wykorzystując tę metodę?
1) zadany materiał do przeczytania/wysłuchania lub obejrzenia podziel na części;
2) po przerobieniu wyznaczonego fragmentu spróbuj wyjaśnić to najprościej jak potrafisz, skup się na najważniejszych informacjach i związkach między nimi;
3) zaznacz w zapamiętywanym materiale miejsca, których nie rozumiesz lub których nie umiesz wytłumaczyć w prosty sposób;
4) to jak rozumiesz nowe informacje możesz powiązać z już nam znanymi;
5) z każdą partią materiału postępuj tak samo;
6) po przerobieniu całości wróć do początku i powtórz całość;
7) studiuj materiał, do momentu, gdy zdołasz wszystko przedstawić prostym językiem.
Porównania i przykłady
W czasie uczenia się tą metodą ważne będą wasze skojarzenia, porównania i przykłady. Pamiętajcie – wasze skojarzenia, wasze porównania i wasze przykłady a nie te z książki. Szukanie kontekstu dla nowych wiadomości wpłynie pozytywnie na ich zapamiętanie.
Zastosowanie metody
Stosując metodę Feynmana – szczególnie na początku – bardzo przydatni są realni słuchacze twoich wyjaśnień.
Ale nie są oni niezbędni! I chociaż to my jesteśmy odbiorcami naszego wyjaśnienia, dobrze jest wyobrazić sobie sytuację, w której za chwilę będziemy musieli przekazać tę wiedzę komuś innemu. Jeśli wolisz rzeczywistego słuchacza, najlepiej wykorzystać do tego młodszego siostrę lub brata, dla których to zagadnienie będzie kompletnie nieznane. Oczywiście rodzic też się nadaje. Ale uprzedźcie go wcześniej, że teraz to wy jesteście ekspertami, a on pięciolatkiem, który kompletnie się na tym nie zna.
Warunkiem skuteczności tej metody jest wiara we własne siły i chęć jej stosowania.

Autor tekstu: Katarzyna Pijanowska
4 thoughts on “Jak zostać ekspertem w każdej dziedzinie – metoda Feynmana”