Jak rysowanie pomaga w zapamiętywaniu

Czasem starasz się coś zapamiętać i jakoś Ci to nie wychodzi. Zamiast sporządzać listy po prostu wykorzystaj ołówek i kartkę. Narysuj to, co chcesz zapamiętać.

Badania nad zapamiętywaniem

Jeffrey Wammes i jego zespół z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie szukali niezawodnego sposobu na poprawienie zapamiętywania. Przeprowadzali badania na grupie studentów, którym dawali listy prosty słów. Jedna grupa miała przepisać dane słowa, a druga je rysować. Następnie odwracali ich uwagę innymi zadania i bez wcześniejszego ostrzeżenia kazali zapamiętać jak największą liczbę słów. Ci, którzy zostali poproszeni o narysowanie słów, pamiętali ponad dwa razy więcej niż ci, którzy zostali poproszeni o przepisanie słów.

Aby upewnić się, że to rysowanie wspomaga zapamiętywanie, zespół przeprowadził serię dalszych badań. Poproszono niektórych uczniów o napisanie słów, a następnie dodanie szczegółów wizualnych, na przykład doodle lub cieniowanie liter. Innych by wyobrażali sobie te słowa, jeszcze inni, aby wymienili cechy fizyczne słów listy. Okazało się, że Ci którzy rysowanie zapamiętali znaczniej więcej słów od tych, którzy użyli każdego innego sposobu.

Dlaczego rysunek jest tak potężnym wsparciem w procesie zapamiętywania?

Kluczem do wyjaśnienia tej zagadki jest to, jak działa nas mózg.

W słynnym artykule opublikowanym w 1972 roku Fergus Craik i Robert Lockhart postawili tezę, że pamięć jest tylko produktem ubocznym głębokiego przetwarzania informacji, które chcemy zapamiętać.

Głębokość przetworzenia informacji

Im więcej pracy wkładasz w naukę, tzn. im lepiej chcesz zrozumieć dane zagadnienie, czyli powiązać je ze swoimi doświadczeniami, tym bardziej zwiększasz szansę zapamiętania.

Kiedy rysujesz to, o czym czytałeś/-aś, musisz przetłumaczyć słowa na obraz, a to wymaga przywoływania osobistych doświadczeń. Angażujesz również umiejętności motoryczne, aby to narysować. Jak to wytłumaczył sam Wammes, właśnie ta „integracja aspektów semantycznych, wizualnych i motorycznych” tworzy tak silny ślad pamięciowy.

Wykorzystaj rysowanie do zapamiętywania

Następnym razem, gdy będziesz chciał coś zapamiętać, spróbuj swoich sił w rysowaniu. Dobrą wiadomością jest to, że jakość rysunków nie ma większego znaczenia. Skorzystasz, nawet jeśli nie uważasz się za artystę.

Katarzyna Pijanowska na podstawie: The Telegraph by Linda Blair 22 August 2016

2 thoughts on “Jak rysowanie pomaga w zapamiętywaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *