Jeśli nie czytałeś części 1 zachęcam Cię do tego.
Co daje rozwiązywanie testów:
- burzysz uczucie biegłości
Dzięki temu, że zobaczysz swoje błędne odpowiedzi burzysz uczucie biegłości, które towarzyszy Ci podczas nauki. Nagle może się okazać, że nie jesteś tak dobrze przygotowany, jak Ci się wydawało.
- wiesz, co wiesz, a czego jeszcze nie
Podczas testu odpowiadasz na pytania. Widzisz wyraźnie co już umiesz, a czego jeszcze nie. Czego jeszcze musisz się douczyć, co jest dla Ciebie niezrozumiałe.
- na nowo konsolidujesz zapamiętane treści
Proces wydobywania informacji, czyli przypominanie sobie treści wpływa na to, jak te treści ułożone są w twojej głowie. Każde wyciągnięcie informacji z pamięci ma wpływ na to, jak je pamiętasz. Więc im więcej testów rozwiążesz, tym lepiej układasz wiedzę w swojej głowie.
- wzmacniasz ich związek ze „starą wiedzą”
Dzięki testowaniu łączysz to, co już wiesz z tym, czego dopiero się uczysz. Dostrzegasz zależności i relacje między faktami i pojęciami. Połączenie nowej informacji z doświadczeniem, które już masz, jest szalenie istotne. Dzięki temu lepiej analizujesz informacje i więcej rozumiesz.
- łatwiej przypomnisz sobie w przyszłości
Jeśli rozwiązujesz testy sprawdzające wiedzę, łatwiej będzie Ci przywoływać informacje w przyszłości. Testowanie to nic innego, jak ćwiczenia w przywoływaniu wiedzy. Im więcej ćwiczyć, tym łatwiej Ci to przychodzi.
- przeciwdziałasz procesowi zapominania
Jeśli często przywołujesz określone informacje, to wysyłasz jasny sygnał do swojego mózgu: TO JEST WAŻNE. Mózg odczytuje ten sygnał i przenosi te informacji do pamięci długotrwałej.
Dlaczego rozwiązywanie testów daje takie dobre efekty w nauce?
Ponieważ opiera się na kilku ważnych zasadach. Oto one:
1) nauka na błędach
Uwaga!!! – uczysz się na własnych błędach. Uczysz się widząc swoje błędy i zestawiając je z poprawnymi odpowiedziami. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie odpowiedzi i podanie poprawnej.
2) zasada pożądanej trudności
Jeśli nauka idzie łatwo i przyjemnie, to równie łatwo zapominasz. Jeśli chcesz zapamiętać na dłużej, musisz ciężej pracować. A taką pracą jest rozwiązywanie testów.
3) ćwiczenia przemieszane
Testy, które rozwiązujesz mogą zawierać pytania z różnych działów. Możesz jednocześnie uczyć się nowych rzeczy i powtarzać stare. Dzięki mieszaniu treści i formy pytań osiągniesz najlepsze rezultaty.
4) efekt rozłożenia powtórzeń
Rozwiązywanie testów należy wpisać w określony wzór. Ważne jest nie tylko jakie testy rozwiązujesz, ale kiedy je rozwiązujesz. Dzięki efektowi rozłożonych powtórzeń uzyskasz najlepsze wyniki.
Jak testowanie wpływa na zapamiętywanie
Testowanie jest jednym z najlepszych sposobów walki z zapominaniem. Testowanie to nic innego jak powtarzanie. Ale to kiedy i jak powtarzasz ma ogromne znaczenie.
O klasówkach i sprawdzianach rozmawialiśmy też 9 października 2019 w Dzień Dobry TVN.

Więcej informacje na temat Kiedy rozwiązywać testy czeka już na Ciebie.
Bibliografia:
- Jagodzińska M., Psychologia pamięci. Badania, teorie, zastosowania, Sensus, 2012
- Carey B., Jak się uczyć?, Wydawnictwo Literackie, 2015
- Kornell N., Bjork R., Garcia M., Why tests appear to prevent forgetting: A distribution-based bifurcation model, Journal of Memory and Language, 2011
Autor tekstu: Katarzyna Pijanowska
2 thoughts on “Dlaczego powinieneś polubić wszelkie klasówki i sprawdziany – część 2”